JAK OBUDZIĆ W SOBIE MOTYWACJE DO AKTYWNEGO ŻYCIA?


Ostatnie dwa wpisy jakie pojawiły się na blogu w pewnym stopniu poruszały kwestie pielęgnowania własnej duszy. Wspominałam o kulturze, otwartości na sztukę oraz wielkiej wartości jaką jest życie w zgodzie z własnym "ja". Wnętrze zawsze będzie górowało nad opakowaniem jakim jest ciało, ale nie zmienia to faktu, że wyraźnie rzutuje ono na nasze samopoczucie. Nie bez powodu mówi się, że w zdrowym ciele mieszka duch w równie dobrej kondycji. Jest to nieco uproszczona formuła zależności miedzy zdrowiem fizycznym, a psychicznym, ale nadal słuszna. W końcu w każdym porzekadle jest ziarnko prawdy. Pisząc ten wstęp chcę oznajmić, że po naprawdę po długim namyśle postanowiłam powołać do życia nowy cykl postów z serii Wymiar fit. Jednak zanim znudzeni przewrócicie oczami pozwólcie, że nieco wyjaśnię swoją decyzję. Wiem, że blogosfera aż huczy od podobnych wpisów zachęcających ludzi do aktywnego trybu życia, niestety wszystkie te artykuły nijak mają się do rzeczywistości. 


Osobiście nie natrafiłam jeszcze na post, który w przystępny i ludzki, podkreślam ludzki sposób mówiłby o zdrowym stylu życia. Zgodzę się, że jarmuż, humus i poranne bieganie na czczo mogą być dobre, ba nawet przyjemne dla kilku osób, ale na pewno nie okażą się takimi dla szeroko rozumianego ogółu. Uważam, że w kwestii aktywności fizycznej i odżywiania mam naprawdę duże doświadczenie praktyczne - życiowe. Przez dwa lata byłam osobą uskuteczniającą całodzienne głodówki oraz ćwiczącą ponad własne możliwości... Los był jednak dla mnie na tyle łaskawy, że kiedy mój organizm zaczął się wyraźnie buntować w końcu poszłam po rozum do głowy. Powrót do formy po tak ogromnym wycieńczeniu był, to znaczy nadal jest dla mnie niezwykle trudny. Bywa, że wciąż pokutuję za własną nieodpowiedzialność, ale co najważniejsze nareszcie pojęłam jak powinien wyglądać zdrowy tryb życia. Nie twierdzę, że wiem już wszystko, że postępuję wzorcowo, ale myślę, że swoją bardzo realną i życiową wiedzą mogę zacząć motywować ludzi do dobrego działania. I na pierwszy ogień idzie właśnie owa motywacja. Nie odkryję Ameryki, ani innego kontynentu mówiąc, że podstawą jakiegokolwiek przedsięwzięcia jest nasz zapał do działania. Nawet tak prozaiczne czynności jak jedzenie czy praca są poprzedzone naszą motywacją. Jem aby nie czuć głodu i utrzymać się przy życiu, pracuję zaś, aby pozyskiwać fundusze na godny byt. A dlaczego działam zdrowo i aktywnie? 


OBALMY MITY:
Wbrew pozorom niezwykle trudno jest odpowiedzieć na postawione pytanie. Większość osób radzi aby obejrzeć zdjęcia wysportowanych, smukłych sylwetek w internecie. Mają być on gwarancją pojawienia się  w nas chęci do działania. A mi przechodzi tylko przez myśl, że większej bzdury w życiu nie słyszałam.  Niestety ludzki umysł skonstruowany jest w taki sposób, że gdy widzi efekty u innej osoby bardzo często zamiast motywacji czuje zazdrość oraz zniechęcenie i tak zamiast treningu, w ruch idzie czekolada z orzechami - w końcu to najprostszy nośnik endorfin. Z kolei innym razem wpadłam na blog gdzie lśniący tytuł Jak zacząć biegać? zachęcił mnie do dalszego czytania. Według autorki najistotniejsze były gadżety, które miały zmotywować nas do pokonania kilku pierwszych kilometrów. Zgodzę się, że dobre obuwie to podstawa, ale na litość boską zegarek mierzący puls i lanserski bidon to chyba przesada dla osoby bez żadnego doświadczenia w bieganiu! I tak przewróciwszy oczami zamknęłam stronę nadal nie czując chęci do działania.

MOTYWACJA JEST W TOBIE:
Domyślam się, że to, co za chwilę napiszę zabrzmi patetycznie, ale dosłownie brak mi słów na obejście tego banału. Bowiem osoba, która zmotywuje Cię do zadbania o siebie znajduje się po przeciwnej stronie lustra... Trenerka personalna szczerząca się do Twojego komputera, która z uporem maniaka powtarza Ci, że możesz wszystko, tak naprawdę mówi dokładnie to, co kiedyś powiedziała sobie. Z tą różnicą, że jej motywujący głosik płynął z jej wnętrza co zdołało postawić ją na wygranej pozycji. Teraz dokładnie te same słowa frunące po zewnętrznej powłoce są przynajmniej o połowę słabsze i dopóki nie poczujesz ich w sobie możesz zapomnieć o długotrwałej motywacji do aktywnego trybu życia. Jak więc obudzić w sobie potrzebę do działania?


WYJŚĆ Z SIEBIE I STANĄĆ OBOK:
Przyjrzyj się własnej osobie i obecnemu życiu z perspektywy wolnego od emocji obserwatora. Pomyśl czy istnieje jakiś obszar związany ze zdrowym stylem bycia, który chciałbyś w sobie zmienić? Najczęściej rozpoczynamy od kwestii widocznych gołym okiem. Choroba XXI wieku jaką jest cellulit nieelegancko pokrywa uda, boczki niedyskretnie wysuwają się z poza linii dżinsów, skóra na pośladkach straciła swą sprężystość... - to chyba najpopularniejsze kompleksy współczesnej kobiety. Dlaczego tak błahe kwestie mają zaburzać naszą pewność siebie? Oczywiście możemy je po prostu zaakceptować, ale czy nie lepiej byłoby opracować prosty plan treningowy, który sprawi, że poczujemy dumę i zadowolenie z własnego ciała? Nie powinniśmy jednak zakładać, że nieidealne ciało jest jedyną motywacją do aktywności. Czasem przyczyna jest o wiele istotniejsza, a mianowicie zdrowie. Zastanów się kiedy ostatni raz biegłeś/aś na autobus. Czy znalazłszy się w środku nie przeżyłeś przypadkiem stanu przedagonalnego? Albo wspinając się po schodach, nie potrzebowałeś za długich przerw na kolejnych półpiętrach? Być może jest to protest chylącej się ku upadkowi kondycji... Zaniedbanie takich oznak potrafi przysporzyć wielu kłopotów w przyszłości, dlatego po konsultacji z lekarzem i w wypadku braku przeciwwskazań czas wracać do formy. Ale zdrowy styl życia to nie tylko aktywność fizyczna, również odpowiednie i regularne dostarczanie posiłków naszemu organizmowi. Bóle żołądka, zgaga, refluks, brak apetytu lub nadmierne objadanie powinny być największą motywacją do zerwania z niezdrowymi przyzwyczajeniami żywieniowymi.

CHCIEĆ TO MÓC:
Twoją motywacją może być tak naprawdę każdy element życia, ale przede wszystkim musisz chcieć. Trzymający za Ciebie kciuki przyjaciele, rodzina, trener personalny czy dietetyk nie wystarczą jeśli sam nie czujesz potrzeby zmiany. Do mnie nigdy nie docierało biadolenie z serii: "Chcę schudnąć/ mieć piękne ciało, ale brakuje mi silnej woli." Cóż, to dobry moment by odpowiedzieć sobie na jedno, kluczowe pytanie: Co tak naprawdę jest Twoim priorytetem? Uwierz mi, ja również ponad wszystko wielbię czekoladę, ale o wiele bardziej od jej smaku pragnę pięknego ciała. Czasem jest mi ciężko, muszę zagryźć wagi, momentami zgrzeszę przeciwko swojej wadze, ale są to tylko pojedyncze wyjątki, ponieważ znam swój cel i podjęłam decyzję wiążącą się z trudnymi wyrzeczeniami. Jeśli bardziej od zdrowego ciała i ładnej sylwetki pragniesz smaku czekolady bądź innej słabości najlepiej odpuść od razu. Wiem, że każdy pedagog i trener dałby mi do wiwatu czytając owe zdanie, jednak ja znam te wewnętrzne dylematy i wiem, że dopóki naprawdę nie zapragniesz żyć zdrowo będziesz ciągle zaczynać i urywać,w tracie obarczając się winą i nękając wyrzutami sumienia. A to przyniesie jeszcze gorszy skutek...


BILANS ZYSKÓW I STRAT:
Większość działań, które zamierzamy podjąć poprzedza bilans zysków i strat, który ostatecznie podpowie nam czy warto podjąć działanie. Gdybym miała utworzyć podobne zestawienie dla zmiany trybu życia po stronie plusów byłabym w stanie wpisać wiele: lepsze samopoczucie, poprawa kondycji, wymodelowana sylwetka, praca nad samodyscypliną, duma z własnych osiągnięć, dobre nawyki żywieniowe, brak chęci czy potrzeby podjadania. Ale żeby nie było tak kolorowo przyznaję, że ponosimy pewnego rodzaju straty. Na samym początku niezwykle trudno jest zrezygnować z dotychczasowych przyjemności żywieniowych. W moim wypadku była to czekolada, ale równie dobrze można umieścić tu jedzenie z barów fastfood, słone przekąski, ciasteczka itd. Drugą wadą jest zaś oczywiste zmęczenie, zakwasy i pot, aczkolwiek w pewnym momencie te wszystkie uczucia naprawdę potrafią zniknąć pod wpływem satysfakcji. Myślę, że warto stworzyć dla siebie podobne zestawienie, które przygotuje nas na wyrzeczenia i zmotywuje korzyściami.

Moim celem nie jest wypisywanie motywacyjnych bzdur, które dla mnie nijak mają się do rzeczywistości. Ten cykl ma na celu pokazać, że zwykły śmiertelnik nie mający czasu na przyrządzanie specjalistycznych posiłków i wykonywanie długich treningów każdego kolejnego dnia, nadal może żyć zdrowo i aktywnie. Ciągle staram się poszerzać swoją wiedzę o nowe obszary związane ze sportem i żywieniem. Od kilku tygodniu uczę się gotować dzięki czemu jestem coraz to bardziej świadomym konsumentem. Treningi czy to wykonywane w domu czy na siłowni szkolą mnie w zakresie wiedzy o własnym ciele, mięśniach i wytrzymałości. Osobiście bardzo się cieszę, że podjęłam wyzwanie i mam nadzieję, że już zawsze będę potrafiła podchodzić to kwestii zdrowego stylu życia właśnie w ten sposób. A Was gorąco zachęcam do obudzenia w sobie chęci do działania, bo naprawdę warto.

Ps. 
Odchodząc nieco, a nawet bardzo od tematu dzisiejszego postu chciałaby zaprosić Was na bloga Magdy studentki dziennikarstwa z Mówiąc Słowami gdzie czeka kolejny wpis z serii blogerskie pitu-pitu. W ramach cyklu autorka prowadzi rozmowy z innymi twórcami blogów i tym razem do wspólnego przedsięwzięcia zaprosiła właśnie mnie. Tematem naszych pogaduch była działalność youbutebrów, ale również kwestie bloga, kultury i internetowych twórczości. Zapraszam Was serdecznie do poczytania naszych wywodów!


Jak według Was obudzić sobie motywacje? Co sądzicie o panujący trendzie na bycie fit?
_____________________________________________________________________________

Chcesz być na bieżąco z nowymi postami? Nic prostszego!  Dołącz do obserwatorów Definiuję na bloggerze, snapchacie: definiuje_blog oraz  FANPAGE'U i INSTAGRAMIE 

66 komentarzy:

 1. Oj... u mnie to jakoś przyszło samo i to wcale nie z dnia na dzień - dojrzewałam dorastałam aż ... zrobiłam badania :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawie i nie patetycznie. Z racji wieku mogę powiedzieć, że wszystko przerabiałam, aby znaleźć swój sposób. Wiem czego nie będę robić lub jeść, poza tym niektóre pokarmy trzeba wyłączyć ze względu na stan zdrowia lub inne stany, nie lubię zresztą słowa dieta. Ktoś powiedział, że najlepiej słuchać własnego organizmu, bo on wie najlepiej. Wystarczy mu nie szkodzić...ale ruch jest potrzebny zawsze i przy każdej pogodzie, ale trochę lenistwa tez nie zaszkodzi. Bądźmy dla siebie łagodne:-)
  Czekam na ciąg dalszy...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, to prawda organizm zawsze wie najlepiej co dla nas będzie dobre w danym momencie, a lenistwo to również ważna i przydatna sprawa, nie można przecież popadać w obłęd ;)

   Usuń
 3. Czasem mi się wydaje, że moda na bycie fit to (wbrew całej fali krytyki) jedna z najbardziej pożytecznych manii XXI wieku. Nawet jeśli faktycznie ktoś jest w stanie zmotywować się do aktywności fizycznej poprzez oglądanie wyprężonych muskułów czy zgrabnych sylwetek, a bieganie czy nawet spacery uważa za nieważne, gdy zapomni włączyć endomondo bądź jego smartfon zgubi w gęstym lesie sygnał gps, to i tak organizm kiedyś podziękuje mu za te spalone kalorie. Jeśli jednak mam być całkiem szczery, to zdjęcia superzgrabnych kobiet w trykotach aktywują zupełnie inne obszary mojego mózgu niż motywacja do ćwiczeń. Znacznie lepiej motywują mnie raczej kark czy plecy, które po pewnym czasie mówią: Dość siedzenia przy komputerze, idź pobiegać! No, ale "Whatever floats your boat", jak lubi mawiać mój kolega z pracy. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak najbardziej, w końcu moda na zdrowy styl życia to dla co niektórych osobników błogosławieństwo, które doda im kilka lat życia. Ja cenię tę modę na bycie fit ze względu na wiele informacji jakie można znaleźć np. odnośnie posiłków, a także filmiki treningowe na YT :))

   Usuń
 4. Ja również zaczęłam się ruszać- od kilku dni jeżdżę do pracy rowerem i biorąc pod uwagę fakt, że bardzo dawno tego nie robiłam..to dla mnie naprawdę wielkie osiągnięcie :-) Małymi kroczkami do celu :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdecydowanie! :) W tej kwestii małe kroki są najlepsze, w końcu przesadzanie z aktywnością może przynieść zupełnie odwrotny efekt...

   Usuń
 5. Każda zmiana związana jest ze stratą, nawet zmiana na lepsze. A nasz umysł biologicznie jest skonstruowany tak, aby traktować zmianę (każdą!), jako zagrożenie. Dlatego tak wiele ludzi tkwi w układach, które im szkodzą, w uzależnieniach, które zabijają zdrowie, itp. Dlatego tak spodobała mi się filozofia Kaizen, która zaleca przeprowadzanie zmian za pomocą bardzo małych kroczków. W ten sposób oszukujemy umysł, a z drugiej strony szybko przechodzimy z fazy planowania do działania. Jak taki mały krok, to mogę wykonać go zaraz. Jedyna wada - metoda dobra dla cierpliwych, efekty przychodzą po jakimś czasie, ale zazwyczaj zmiana jest bardzo trwała.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Metoda jest świetna, ale niestety trzeba być cierpliwym. Ja mam niezwykły problem z tą kwestią, oczywiście pracuję nad sobą, ale... no właśnie nawet w przypadku tej zmiany trzeba uzbroić się w cierpliwość, a co począć gdy się tak owym nie jest? :D

   Usuń
 6. Według mnie zdrowy i aktywny tryb życia ma same plusy :) Sama zaczęłam około pół roku temu i nie żałuję. Jak ćwiczenia wejdą w krew to są czystą przyjemnością. A ile endorfin i pozytywnej energii generują. Najgorzej jest zacząć. Wpadnę też z pewnością na bloga Magdy, którego polecasz :) Pozdrowionka serdeczne :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, to prawda początki bywają trudne głównie przez niewyrobioną kondycję i chęci na coś słodkiego, ale trzeba po prostu zagryźć zęby i przeczekać ufając, że później będzie tylko lepiej :))

   Usuń
 7. No i tak... Nie zaczyna się wypowiedziod "no i tak", ale jak nie, jak tak:).
  Bo ja lubię gadżety. I mnie lepiej było zacząć robić cokolwiek z apple watchem na ręku, kiedy widzę ile spalam, ile kroków zrobiłam i te pe. I kiedy Endomondo woła coś tam do mnie i wyświetla mi piękną mapkę po nartach. Jakby buty do mnie mówiły, to bym sobie takie nabyła:). No po prostu uwielbiam takie różne bajery, kask na nartach musi mi kolorystycznie pasowac do nart, i co jeszcze sobie wymyślę:). Trenerek personalnych z komputera nie znosze, ale własnie pilnie szukam trenerki personalnej, takiej zywej i realnej, tylko dla mnie. Bo to lubię:). Ale nie na siłowni, bo tam mdleję. Nie na rowerze, bo czasem tez mdleję - a jestem zdrowa, tylko tak mam. EKG wysiłkowe mam jak osoba dwadzieścia lat młodsza...
  No i jeśli chodzi o czekoladę, to akurat kostka czy dwie gorzkiej czekolady są ok, mają mało kalorii a sporo dają móżgowi - ten kompletnie bez węglowodanów dobrze działac nie będzie.

  No i tak.... masz całkowitą rację zapraszając i zachęcając do dbania o formę, na różne sposoby. Zachecaj dalej , bo patrząc na wiele młodych osób włos na głowie się jeży...może niech chociaż ida potańczyć? Albo umówią się na wspólne robienie sushi? To , pamiętając o paru szczegółach, zdrowe i proste jedzenie i świetna zabawa przy robieniu.
  WYtrwałości i radości życzę:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję bardzo :)
   Gorzka czekolada to zawsze najlepsza forma podniesienia sobie poziomu cukru, magnezu no i endorfin. Niestety jak za tak ową nie przepadam i często walczę z sobą by nie sięgnąć po kostkę takiej najbardziej "nadzianej" czekolady - moja wielka słabość to oreo z milki ;)

   Usuń
 8. Znalazłam u Ciebie pewne dopowiedzenie tego co sama napisałam u siebie: Tylko my sami możemy zmienić swoje życie bez względu na której płaszczyźnie. Również uważam, że żaden trener personalny nie pomoże, jeśli sami tego nie będziemy chcieli. Wydaje mi się, że ludzie też tak szybko rezygnują, albo nawet nie zaczynają, bo boją się niepowodzeń, upadków. Wychowano nas (w większości) a obecna mentalność dopowiada, że albo będzie się perfekcyjnym i wszystko uda się za pierwszym razem, albo przegramy bo w miejsce naszej porażki czy upadku są już następni ludzie, którzy z łatwością zrobią lepiej to, co nam nie wyszło. Dlatego nie dając sobie szansy na niepowodzenia, rezygnujemy zanim zaczniemy. Bo lepiej tkwić w tym co znane, mimo, że niekiedy uwiera, niż zostać wyśmianym, czy prześcignionym w tym co dopiero zaczynamy i co wzbudza w nas lęk i niepewność tego, czy damy radę jutro.

  Czekam zatem na dalszy ciąg Twoich rad, porad i słów na temat takiego życiowego podejścia do tego co fit. Wywiad również przeczytam w wolnej chwili.

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Och niestety wszystko to jest prawdą, ale trzeba być dobrej myśli, świadomość jest coraz większa może ludziom w końcu zachce się chcieć...

   Bardzo się cieszę, zapraszam serdecznie :))

   Usuń
 9. Mam nadzieję i chyba się nie mylę, że u Ciebie w tym temacie będzie inaczej, po prostu rozsądnie i z głową. Często na tematy tego typu czytam same skrajności, które odstraszają. Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie, brakuje centrum w tym całym byciu fit, również mam nadzieję, że nigdy nie wpadnę w szał skrajności i w życiu prywatnym i pisząc owe posty :))

   Usuń
 10. U mnie niestety jest tak, że okresy super zdrowego stylu życia przeplatają się z kompletną rozpustą. Nie potrafię znaleźć złotego środka. A motywacja? Sama w zasadzie nie wiem, raz po prostu jest, a raz jej nie ma, ale chyba największego kopa dały mi zdjęcia, na których wyglądam jak słoń. To wystarczyło, abym przestała podjadać słodycze...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Doskonale wiem o czym mowa gdyż ja również miałam podobne zwroty i upadki. Jednego dnia potrafiłam zjeść suchą kromkę chleba i naleśnika, następnego zaś opędzlowałam całą tabliczkę czekolady chlipiąc po kątach nad swoją marną siłą woli... Ale mam nadzieję, że to już za mną.

   Usuń
 11. Na wszelkie próby motywacyjne odnośnie mojego stylu życia reaguję obojętnością. Moim priorytetem jest wyciśnięcie życia jak cytryny na moich warunkach, nie potrzebni mi dietetycy i temu podobne cuda-wianki.

  Parę razy zaglądałam na blog Magdy, który uważam za zbyt ugładzony. Właśnie takie "pitu-pitu" Rozmowy powinny mieć pazur, a tego nie dostrzegłam.
  A więc nie jest wykluczone Twoje pojawienie się w Yutowie. Jeśli zrezygnowałabyś z prowadzenia bloga na rzecz YT, to będę Ciebie tam odwiedzać, ale nie będę komentować. Nie ma mojej zgody na to, aby np. podawać numer telefonu, więc nie założę tam konta. Dlatego też nie mam konta na fejsie. Im mniej wie o mnie Internet, tym lepiej dla mnie.

  Słonecznego weekendu. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Och nie, nie na pewno nie porzucę bloga na rzecz YT, nie będę też pokazywać tam bzdur pokroju zawartość mojej torebki, albo co ostatnio kupiłam. Chcę się skupić na tworzeniu przyjemnych filmów "o czymś", ale potrzebuje na to trochę więcej czasu, a ostatnio ciągle go brak...
   Pozdrawiam :)

   Usuń
  2. "Pitu-pitu" jest formą zaliczenia na studiach. Gdzie mogę sobie pozwolić na pazur, tam sobie pozwalam. W gruncie rzeczy jednak blog jest teraz pod obserwacją, a to wymaga ode mnie ograniczenia temperamentu...

   Usuń
 12. Powiem Ci, że naprawdę w prosty sposób uświadomiłaś mi (i pewnie wielu innym osobom) jak łatwo jest w sobie obudzić motywację do aktywności fizycznej. Przede wszystkim rada o wyjściu z siebie i popatrzeniu na siebie jak na obcego to strzał w dziesiątkę, chyba sama bym na to nie wpadła :) Poza tym gratuluję wywiadu na stronie Magdy! :)

  http://crafty-zone.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję bardzo i strasznie się cieszę, że post nie poszedł na marne :))

   Usuń
 13. Jako osoba bardzo dojrzała uważam, że najbardziej motywuje nas do pisania samo życie. W związku z czym, najważniejszy jest wzajemny szacunek i kultura słowa. Podoba mi się Twoje podejście do życia i tego co się wiąże z pisaniem bloga. Fotografie są bardzo piękne. Pozdrawiam Cię Karolinko

  OdpowiedzUsuń
 14. Jak sami nie zaczniemy działać to nikt za nas tego nie zrobi, ale wsparcie bliskich mile widziane :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Naprawdę powinnaś zastanowić się nad coaching bo odnoszę wrażenie, że świetnie byś się tam spisała! I mogłabyś być takim "motorkiem" napędowym dla innych! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ojej dziękuję bardzo, niezwykle mi miło :))

   Usuń
 16. Dla mnie największą motywacja na dalsze działanie są efekty. Widok tego co zrobiłam czy stworzyłam sama bez niczyjej pomocy, ile razy coś tam w tym poprawialam a ile mnie to czasu i siły kosztowało. Myślę- ze to najlepiej odzwierciedla ile mamy w sobie samozaparcia.
  Pozdrawiam.
  Aleksandramakota.pl :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie, efekty to zdecydowanie największy motywator, niestety na początku trochę trzeba na nie poczekać, ale warto :)))

   Usuń
 17. Z wielką ciekawością przeczytałam Twój post, i kto wie-może wreszcie wezme się za siebie i zgłębię tajniki dobrego, zdrowego gotowania:-)
  Pozdrawiam ciepło

  OdpowiedzUsuń
 18. Przyznam szczerze, że na początku nie byłam za trendem na bycie fit. Nie lubię czegos takiego. Nazywam to w ten sposób, że jest to takie bum na coś. Nagle wszyscy zaczynają ćwiczyć, oglądać wysportowane sylwetki w internecie, jakby nie mogli zacząć tego robić wcześniej, przed pojawieniem się tej mody. Mniej więcej tak to czułam, rozumiałam, że ludzie zaczynają ćwiczyć, bo jest taki trend. Chociaż teraz już coraz mniej się o tym mówi i obecnie wydaje mi się, że ludzie ćwiczą, bo chcą, a nie z powodu jakiegoś trendu. Poza tym zgadzam się z tobą, że zegarek mierzący puls dla początkującej osoby jest rzeczą zbędną. Nawet bym powiedziała, że lepiej na początku w ogóle nie kupować takich rzeczy. A co będzie jeśli komuś się odwidzi bieganie? Jeśli uzna, że już nie chcę biegać? Wtedy chyba zegarek będzie tylko się kurzyć na półce, a szkoda, bo na pewno trochę pieniędzy na to by poszło. Jak dla mnie aktywny tryb życia to nie tylko ćwiczenia po to, by schudnąć. To także ćwiczenia, bieganie, czy jazda na rowerze, po to, aby być w dobrej kondycji, a gry zespołowe mogą okazać się dobrą okazją do polepszenia swoich umiejętności i spędzenia czasu ze znajomymi. Niektórych banałów nie da się ominąć, ale nie zawsze każdy pamięta, że motywacja jest w nas. Ja właśnie mam zamiar wprowadzić plan polegający na spędzaniu czasu aktywnie. Trochę się zasiedziałam przez ten rok, więc teraz, gdy już mam czas, będe mogła zacząć ćwiczyć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No właśnie, ludzie kupują setki podobnych gadżetów zamiast przekonać się czy to co chcą robić naprawdę jest dla nich... Sama nie przepadam za bieganiem i gdybym dwa lata temu kiedy zaczęłam zakupiła sobie zegarek mierzący puls i spełniła inne fanaberie za pewne bym się wściekła i obarczała wyrzutami sumienia...

   Usuń
 19. Całkiem motywujący post wyszedł ;p No i prawdziwy bardzo, oczywiście.
  Takie oczywiste rzeczy, jak "motywacja jest w tobie" trzeba mówić. Mam wrażenie, że przez tę oczywistość albo o nich zapominamy, albo powtarzamy je bezmyślnie. A nad takimi słowami trzeba się jeszcze zastanowić i odnieść do siebie, a nie tylko powtórzyć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Uff muszę przyznać, że bałam się iż wyjdą mi takie "pierdoły", a skoro jest całkiem motywacyjnie to mogę odetchnąć ;)

   Usuń
 20. Będąc osobą, która do zdrowego stylu życia i aktywności zawsze znajdzie motywację, uważam, że faktycznie napisałaś coś sensownego, także jeśli się chce, to się da ;)

  OdpowiedzUsuń
 21. Myślę, że każdy a przynajmniej sporo osób miało taki okres czasu, że do "bycia fit" podchodziło od złej strony. Kiedy ja przypominam sobie swoje początki, pomysły i przekonania jakimi się wtedy kierowałam, to czasem aż mam ochotę złapać się za głowę ;p
  Zgodzę się z Tobą, że oglądanie wysportowanych sylwetek wcale nie wpływa dobrze na motywację do aktywności fizycznej. Każdy ma inne geny, więc porównywanie się może przynieść w dużej mierze negatywne skutki. Z drugiej strony ostatnio przeczytałam gdzieś takie zdanie: "każdy chciałby wyglądać tak, jak wysportowane dziewczyny z internetu... razem z nimi włącznie" ;p
  Nie zgodzę się jednak z tym, żeby porzucać zdrowe nawyki, jeżeli wie się, że będzie się miało problemy, żeby się oprzeć chociażby tej przykładowej czekoladzie. Ja na przykład wiem, że nie jestem w stanie jeść w 100 ani nawet w 80% zdrowo. Kiedyś po "zgrzeszeniu" przy postanowieniu o zdrowym odżywianiu, miałam wielkie wyrzuty sumienia i później rzucałam wszystko w cholerę. Dziś trzymam się zasady, że odżywanie się nawet tylko częściowo zdrowo jest lepsze od wcinania samych świństw i że nie biorę udziału w żadnym konkursie, by robić wszystko jak najlepiej a po prostu żyję. I staram się zdrowo ale nie za wszelką cenę ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, ważne jednak by żywić się choć częściowo zdrowa, a nie co drugi dzień wepchnąć w siebie tabliczkę czekolady ;))

   Usuń
 22. Wspaniała z Ciebie dziewczyna, umiesz z pożytkiem spędzić czas i wyciągnąć z niego najwartościowsze dla życia cechy, z którymi się tu szczerze z nami dzielisz. Foteczki są udane i piękne, gratuluję aktywnej pomysłowości na życie. Pozdrawiam Cię Karolinko bardzo serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 23. Zgadzam się z tym, że oglądanie fit ,,motywacji" to najgorszy sposób. Tak jak napisałaś: robimy się zazdrośni, źli, w przypadku osób z nadwagą (ale nie tylko), że ona urodziła się szczupła,a my musimy cierpieć itd.

  OdpowiedzUsuń
 24. Sama kiedyś próbowałam odżywiać się zdrowiej i nie skończyło się to sukcesem. Aby zacząć zdrowo się odżywiać trzeba zmienić swój styl życia. Ja szczerze przyznam, ze jeszcze nie jestem na to gotowa. Mam dopiero 13 lat i nie chce powstrzymywać się od zjedzenia pączka lub czekolady. Nie zapominam o zdrowym jedzeniu. Często jem całkiem zdrowe rzeczy jak np. brązowy makaron, wafle ryżowe, banany. Co do ćwiczeń to nie raz próbowałam ćwiczyć i trzymać się tego. Najdłużej w roku szkolnym udało mi się to ciągnąć przez ok. 3 miesiące. Od 3 lat całe wakacje spędzam w ruchu. Z racji tego, ze spędzam wakacje w domu i nie wychodzę z niego na codzień tobie sobie treningi. Bardzo lubię też rano biegać i robić sobie kilku godzinne wycieczki. Jestem zdania, ze sport w moim wieku na być dla mnie zabawa, rozrywka, czymś co sprawia, ze dobrze się czuję.
  Littleredcherrysmile.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie, jak się ma 13 lat to każdy dzień jest ruchem, nie ma co popadać w przesadę ;)

   Usuń
 25. Ja się trochę z tej mody cieszę, bo zdrowy styl życia to moja działka :) A dlaczego trochę? Chyba z tego względu, że często obserwuję jak mała pasja bycia aktywnym i zdrowym przeradza się w maraton bez chwili wytchnienia. Nie uważam, że dobrym pomysłem jest ciągłe bieganie kiedy organizm odmawia posłuszeństwa ani objadanie się non stop konkretną rzeczą (chociażby jarmużem) bez podstawowej wiedzy tylko dlatego, że to jest teraz superfood i w modzie (swoją drogą jarmuż rzeczywiście nie powinien być wcinany non stop bo zaburza wchłanianie jodu). Ale dobra, nie czepiam się już ;) Zgadzam się z Tobą w kwestii, że to my sami musimy podjąć tę decyzję i tylko wtedy będzie ona słuszna i będzie większe prawdopodobieństwo, że się uda. A kiedy się uda być bardziej fit, przyda się (jak zawsze zresztą) zdrowy rozsądek :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No proszę nawet nie wiedziałam, że jarmuż w nadmiarze potrafi zaszkodzić... Ponoć soja również nie powinna być zbyt często jedzona gdyż szkodzi. Jednak grunt to wiedza :)

   Usuń
 26. Zapomniałam dodać, że piękne zdjęcia napstrykałaś podczas spaceru :)

  OdpowiedzUsuń
 27. Ja mogę rzec, że nie zawsze mam motywację do bycia fit, ale miewam :) Lubię nawet ten czas, gdy trochę się ruszam i jem zdrowo, ale... Lubię też ten czas, gdy nic nie robię i jem niezdrowe, a dobre rzeczy :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A któż go nie lubi i nie miewa? ;)) W końcu małe przyjemności to podstawa życia :)

   Usuń
 28. Bardzo dobry i wartościowy post, masz rację najważniejsze żebyśmy znaleźli motywacje w sobie. Wypisanie plusów to naprawdę dobry plan :)

  OdpowiedzUsuń
 29. Mnie też jakoś nie kręcą zdjęcia szczupłych osób - wiadomo, cieszę się, że im się udało tyle osiągnąć, ale nie wzbudza u mnie jakieś silnej woli. Tak samo jest z gadżetami - po co mi jakiś zegarek do biegania? Bardziej kłopocze mnie to, jak zrobić pierwszy trening bez robienia sobie krzywdy, a nie coś, co mogę nosić podczas biegu.
  Więc zgadzam się z Tobą, że motywacja jest w nas :) My znamy siebie najlepiej i powinniśmy wymyślić coś, co na nas podziała :)

  OdpowiedzUsuń
 30. Haha, z tymi fitinspiracjami to mam dokładnie tak, jak napisałaś. :) Myślę, że bardzo ważna oprócz motywacji jest też dyscyplina - czasami są takie dni, kiedy żadna motywacja się nie pojawia i wtedy to ta druga koleżanka mnie ratuje. Pomaga mi, kiedy widzę efekty, nawet jeśli to tylko ja zauważam różnicę po kilku treningach. Motywuje mnie też wizja ważnych wydarzeń z mojego życia, które nadchodzą - w końcu nikt nie chcę panicznie biec do dietetyka na kilka miesięcy przed ślubem albo tracić całej radości z wycieczki nad morze z powodu wylewających się z kostiumu fałdek.

  Podobnie jak Ty podchodziłam do swojego ciała w sposób, który na pewno mu nie służył i nadal uczę się je akceptować i dbać o nie. Staram się jednak dbać o siebie, bo chcę być zdrowa - tylko w ten sposób będę mogła spędzać życie z ludźmi, na których mi zależy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Te wydarzenia, to również doskonała motywacja, w końcu co jak co, ale bikini wynagradza ten codzienny pot i rezygnację z czekolady :D

   Usuń
 31. To prawda, co piszesz. Wszystko zaczyna się w głowie. Dopóki same siebie nie przekonamy, że oto nadszedł ten dzień i czas coś zmienić, żadne zewnętrzne bodźce nie dadzą nam motywacji.

  OdpowiedzUsuń
 32. Jak zawsze trzeba znaleźć złoty środek i nie podchodzić do wszystkiego zbyt sztywnie. Na co dzień dbam o ruch i dobrą dietę, ale jeżeli mam ochotę na pasek czekolady to ją po prostu jem, wybieram tylko najbardziej odpowiednią, czyli gorzką :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To ja jestem mniej zdyscyplinowana i jeśli czuję prawdziwą potrzebę czekolady to zamiast po gorzką, której nie lubię sięgam po cukierka kasztanka, do którego mam niezwykłą słabość :D

   Usuń
 33. Pięlny ten kolor butów :P Pozdrawiam z Madrytu!!

  www.ladyagat.com

  OdpowiedzUsuń
 34. Super, że panuje moda na bycie fit, że ludzie nie tylko ćwiczą, biegają, ale i starają się zdrowo odżywiać, odchodząc od przetworzonych produktów. Mnie osobiście najbardziej zmotywowało uwierzenie w ścisłą zależność pomiędzy byciem fit a stanem mojego zdrowia. Teraz też już wiem, że człowiek mając 20, 30 lat, często macha ręką na przestrogi i rady, bo na jego organizmie jeszcze ciagle trudno zauważyć zgubne skutki złego trybu życia. Zapewniam - pojawią sie one po przekroczeniu czterdziestki, kiedy to dowiemy się, że ni stąd, ni z owąd mamy (na przykład) nadciśnienie. Dlatego podziwiam takie dziewczyny jak Ty, że już dzisiaj pracują na dobre zdrowie po czterdziestce (ja taka mądra nie byłam!), a czterdziecha kiedyś nadejdzie, dla każdego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Muszę przyznać, że to właśnie moja mama zaszczepiła we mnie takie przekonanie o dbaniu o siebie na przyszłość, np. nawet jak byłam młodsza radziła bym zaczęła używać balsamy i dbała o skórę już jako nastolatka. Weszło mi to wszystko w nawyk i jeśli tylko przejdzie mi przez myśl ucieczka od razu tłumacze sobie, że przyszła ja będę sobie wdzięczna za dzisiejszy "trud" :))

   Usuń
 35. O kurde ile pracy musiałaś włożyć w ten tekst! Ja jestem zachwycona tym co napisałaś. Bardzo motywuje :)

  gitaraiszpilki.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 36. Bardzo mądre spostrzeżenia.:) Nie lubię, gdy moje znajome zamieszczają na FB kolejne "wycinki" diet czy sportów jakie się obecnie uprawia. Jeżeli mam coś robić to tylko i wyłącznie dla siebie, dla własnej kondycji i zdrowia. Ponadto nie raz stosowałam różnego rodzaju diety, które nie przyniosły pożądanych efektów. W chwili obecnej wiem, co mnie tuczy, z czego powinnam zrezygnować w swoim menu. I zgadzam się z Tobą, że najlepszym motywatorem jest własne odbicie w lustrze. Co nie zmienia faktu, że Twój wpis dla niejednej osoby będzie motywacja.:)

  OdpowiedzUsuń
 37. Bardzo ciekawy wpisy i dużo przemyśłeń widać że bobrze samą siebie znasz i cenne rady tu podalaś które służą przeanalizowaniiu samych siebie.
  Gratuluję.

  OdpowiedzUsuń

Drogi czytelniku,
niezmiernie mi miło, że odwiedziłeś bloga Definiuję, zapraszam Cię do komentowania, Twoja wypowiedź to istotna część tej strony, w końcu tworzymy ją razem. Śmiało dodaj coś od siebie! :)

*Spam czyli komentarze służące wyłącznie autoreklamie nie będą publikowaneJAK OBUDZIĆ W SOBIE MOTYWACJE DO AKTYWNEGO ŻYCIA?


Ostatnie dwa wpisy jakie pojawiły się na blogu w pewnym stopniu poruszały kwestie pielęgnowania własnej duszy. Wspominałam o kulturze, otwartości na sztukę oraz wielkiej wartości jaką jest życie w zgodzie z własnym "ja". Wnętrze zawsze będzie górowało nad opakowaniem jakim jest ciało, ale nie zmienia to faktu, że wyraźnie rzutuje ono na nasze samopoczucie. Nie bez powodu mówi się, że w zdrowym ciele mieszka duch w równie dobrej kondycji. Jest to nieco uproszczona formuła zależności miedzy zdrowiem fizycznym, a psychicznym, ale nadal słuszna. W końcu w każdym porzekadle jest ziarnko prawdy. Pisząc ten wstęp chcę oznajmić, że po naprawdę po długim namyśle postanowiłam powołać do życia nowy cykl postów z serii Wymiar fit. Jednak zanim znudzeni przewrócicie oczami pozwólcie, że nieco wyjaśnię swoją decyzję. Wiem, że blogosfera aż huczy od podobnych wpisów zachęcających ludzi do aktywnego trybu życia, niestety wszystkie te artykuły nijak mają się do rzeczywistości. 


Osobiście nie natrafiłam jeszcze na post, który w przystępny i ludzki, podkreślam ludzki sposób mówiłby o zdrowym stylu życia. Zgodzę się, że jarmuż, humus i poranne bieganie na czczo mogą być dobre, ba nawet przyjemne dla kilku osób, ale na pewno nie okażą się takimi dla szeroko rozumianego ogółu. Uważam, że w kwestii aktywności fizycznej i odżywiania mam naprawdę duże doświadczenie praktyczne - życiowe. Przez dwa lata byłam osobą uskuteczniającą całodzienne głodówki oraz ćwiczącą ponad własne możliwości... Los był jednak dla mnie na tyle łaskawy, że kiedy mój organizm zaczął się wyraźnie buntować w końcu poszłam po rozum do głowy. Powrót do formy po tak ogromnym wycieńczeniu był, to znaczy nadal jest dla mnie niezwykle trudny. Bywa, że wciąż pokutuję za własną nieodpowiedzialność, ale co najważniejsze nareszcie pojęłam jak powinien wyglądać zdrowy tryb życia. Nie twierdzę, że wiem już wszystko, że postępuję wzorcowo, ale myślę, że swoją bardzo realną i życiową wiedzą mogę zacząć motywować ludzi do dobrego działania. I na pierwszy ogień idzie właśnie owa motywacja. Nie odkryję Ameryki, ani innego kontynentu mówiąc, że podstawą jakiegokolwiek przedsięwzięcia jest nasz zapał do działania. Nawet tak prozaiczne czynności jak jedzenie czy praca są poprzedzone naszą motywacją. Jem aby nie czuć głodu i utrzymać się przy życiu, pracuję zaś, aby pozyskiwać fundusze na godny byt. A dlaczego działam zdrowo i aktywnie? 


OBALMY MITY:
Wbrew pozorom niezwykle trudno jest odpowiedzieć na postawione pytanie. Większość osób radzi aby obejrzeć zdjęcia wysportowanych, smukłych sylwetek w internecie. Mają być on gwarancją pojawienia się  w nas chęci do działania. A mi przechodzi tylko przez myśl, że większej bzdury w życiu nie słyszałam.  Niestety ludzki umysł skonstruowany jest w taki sposób, że gdy widzi efekty u innej osoby bardzo często zamiast motywacji czuje zazdrość oraz zniechęcenie i tak zamiast treningu, w ruch idzie czekolada z orzechami - w końcu to najprostszy nośnik endorfin. Z kolei innym razem wpadłam na blog gdzie lśniący tytuł Jak zacząć biegać? zachęcił mnie do dalszego czytania. Według autorki najistotniejsze były gadżety, które miały zmotywować nas do pokonania kilku pierwszych kilometrów. Zgodzę się, że dobre obuwie to podstawa, ale na litość boską zegarek mierzący puls i lanserski bidon to chyba przesada dla osoby bez żadnego doświadczenia w bieganiu! I tak przewróciwszy oczami zamknęłam stronę nadal nie czując chęci do działania.

MOTYWACJA JEST W TOBIE:
Domyślam się, że to, co za chwilę napiszę zabrzmi patetycznie, ale dosłownie brak mi słów na obejście tego banału. Bowiem osoba, która zmotywuje Cię do zadbania o siebie znajduje się po przeciwnej stronie lustra... Trenerka personalna szczerząca się do Twojego komputera, która z uporem maniaka powtarza Ci, że możesz wszystko, tak naprawdę mówi dokładnie to, co kiedyś powiedziała sobie. Z tą różnicą, że jej motywujący głosik płynął z jej wnętrza co zdołało postawić ją na wygranej pozycji. Teraz dokładnie te same słowa frunące po zewnętrznej powłoce są przynajmniej o połowę słabsze i dopóki nie poczujesz ich w sobie możesz zapomnieć o długotrwałej motywacji do aktywnego trybu życia. Jak więc obudzić w sobie potrzebę do działania?


WYJŚĆ Z SIEBIE I STANĄĆ OBOK:
Przyjrzyj się własnej osobie i obecnemu życiu z perspektywy wolnego od emocji obserwatora. Pomyśl czy istnieje jakiś obszar związany ze zdrowym stylem bycia, który chciałbyś w sobie zmienić? Najczęściej rozpoczynamy od kwestii widocznych gołym okiem. Choroba XXI wieku jaką jest cellulit nieelegancko pokrywa uda, boczki niedyskretnie wysuwają się z poza linii dżinsów, skóra na pośladkach straciła swą sprężystość... - to chyba najpopularniejsze kompleksy współczesnej kobiety. Dlaczego tak błahe kwestie mają zaburzać naszą pewność siebie? Oczywiście możemy je po prostu zaakceptować, ale czy nie lepiej byłoby opracować prosty plan treningowy, który sprawi, że poczujemy dumę i zadowolenie z własnego ciała? Nie powinniśmy jednak zakładać, że nieidealne ciało jest jedyną motywacją do aktywności. Czasem przyczyna jest o wiele istotniejsza, a mianowicie zdrowie. Zastanów się kiedy ostatni raz biegłeś/aś na autobus. Czy znalazłszy się w środku nie przeżyłeś przypadkiem stanu przedagonalnego? Albo wspinając się po schodach, nie potrzebowałeś za długich przerw na kolejnych półpiętrach? Być może jest to protest chylącej się ku upadkowi kondycji... Zaniedbanie takich oznak potrafi przysporzyć wielu kłopotów w przyszłości, dlatego po konsultacji z lekarzem i w wypadku braku przeciwwskazań czas wracać do formy. Ale zdrowy styl życia to nie tylko aktywność fizyczna, również odpowiednie i regularne dostarczanie posiłków naszemu organizmowi. Bóle żołądka, zgaga, refluks, brak apetytu lub nadmierne objadanie powinny być największą motywacją do zerwania z niezdrowymi przyzwyczajeniami żywieniowymi.

CHCIEĆ TO MÓC:
Twoją motywacją może być tak naprawdę każdy element życia, ale przede wszystkim musisz chcieć. Trzymający za Ciebie kciuki przyjaciele, rodzina, trener personalny czy dietetyk nie wystarczą jeśli sam nie czujesz potrzeby zmiany. Do mnie nigdy nie docierało biadolenie z serii: "Chcę schudnąć/ mieć piękne ciało, ale brakuje mi silnej woli." Cóż, to dobry moment by odpowiedzieć sobie na jedno, kluczowe pytanie: Co tak naprawdę jest Twoim priorytetem? Uwierz mi, ja również ponad wszystko wielbię czekoladę, ale o wiele bardziej od jej smaku pragnę pięknego ciała. Czasem jest mi ciężko, muszę zagryźć wagi, momentami zgrzeszę przeciwko swojej wadze, ale są to tylko pojedyncze wyjątki, ponieważ znam swój cel i podjęłam decyzję wiążącą się z trudnymi wyrzeczeniami. Jeśli bardziej od zdrowego ciała i ładnej sylwetki pragniesz smaku czekolady bądź innej słabości najlepiej odpuść od razu. Wiem, że każdy pedagog i trener dałby mi do wiwatu czytając owe zdanie, jednak ja znam te wewnętrzne dylematy i wiem, że dopóki naprawdę nie zapragniesz żyć zdrowo będziesz ciągle zaczynać i urywać,w tracie obarczając się winą i nękając wyrzutami sumienia. A to przyniesie jeszcze gorszy skutek...


BILANS ZYSKÓW I STRAT:
Większość działań, które zamierzamy podjąć poprzedza bilans zysków i strat, który ostatecznie podpowie nam czy warto podjąć działanie. Gdybym miała utworzyć podobne zestawienie dla zmiany trybu życia po stronie plusów byłabym w stanie wpisać wiele: lepsze samopoczucie, poprawa kondycji, wymodelowana sylwetka, praca nad samodyscypliną, duma z własnych osiągnięć, dobre nawyki żywieniowe, brak chęci czy potrzeby podjadania. Ale żeby nie było tak kolorowo przyznaję, że ponosimy pewnego rodzaju straty. Na samym początku niezwykle trudno jest zrezygnować z dotychczasowych przyjemności żywieniowych. W moim wypadku była to czekolada, ale równie dobrze można umieścić tu jedzenie z barów fastfood, słone przekąski, ciasteczka itd. Drugą wadą jest zaś oczywiste zmęczenie, zakwasy i pot, aczkolwiek w pewnym momencie te wszystkie uczucia naprawdę potrafią zniknąć pod wpływem satysfakcji. Myślę, że warto stworzyć dla siebie podobne zestawienie, które przygotuje nas na wyrzeczenia i zmotywuje korzyściami.

Moim celem nie jest wypisywanie motywacyjnych bzdur, które dla mnie nijak mają się do rzeczywistości. Ten cykl ma na celu pokazać, że zwykły śmiertelnik nie mający czasu na przyrządzanie specjalistycznych posiłków i wykonywanie długich treningów każdego kolejnego dnia, nadal może żyć zdrowo i aktywnie. Ciągle staram się poszerzać swoją wiedzę o nowe obszary związane ze sportem i żywieniem. Od kilku tygodniu uczę się gotować dzięki czemu jestem coraz to bardziej świadomym konsumentem. Treningi czy to wykonywane w domu czy na siłowni szkolą mnie w zakresie wiedzy o własnym ciele, mięśniach i wytrzymałości. Osobiście bardzo się cieszę, że podjęłam wyzwanie i mam nadzieję, że już zawsze będę potrafiła podchodzić to kwestii zdrowego stylu życia właśnie w ten sposób. A Was gorąco zachęcam do obudzenia w sobie chęci do działania, bo naprawdę warto.

Ps. 
Odchodząc nieco, a nawet bardzo od tematu dzisiejszego postu chciałaby zaprosić Was na bloga Magdy studentki dziennikarstwa z Mówiąc Słowami gdzie czeka kolejny wpis z serii blogerskie pitu-pitu. W ramach cyklu autorka prowadzi rozmowy z innymi twórcami blogów i tym razem do wspólnego przedsięwzięcia zaprosiła właśnie mnie. Tematem naszych pogaduch była działalność youbutebrów, ale również kwestie bloga, kultury i internetowych twórczości. Zapraszam Was serdecznie do poczytania naszych wywodów!


Jak według Was obudzić sobie motywacje? Co sądzicie o panujący trendzie na bycie fit?
_____________________________________________________________________________

Chcesz być na bieżąco z nowymi postami? Nic prostszego!  Dołącz do obserwatorów Definiuję na bloggerze, snapchacie: definiuje_blog oraz  FANPAGE'U i INSTAGRAMIE 

Share This Article:

, , , , , ,

CONVERSATION

66 komentarze :

 1. Oj... u mnie to jakoś przyszło samo i to wcale nie z dnia na dzień - dojrzewałam dorastałam aż ... zrobiłam badania :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawie i nie patetycznie. Z racji wieku mogę powiedzieć, że wszystko przerabiałam, aby znaleźć swój sposób. Wiem czego nie będę robić lub jeść, poza tym niektóre pokarmy trzeba wyłączyć ze względu na stan zdrowia lub inne stany, nie lubię zresztą słowa dieta. Ktoś powiedział, że najlepiej słuchać własnego organizmu, bo on wie najlepiej. Wystarczy mu nie szkodzić...ale ruch jest potrzebny zawsze i przy każdej pogodzie, ale trochę lenistwa tez nie zaszkodzi. Bądźmy dla siebie łagodne:-)
  Czekam na ciąg dalszy...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, to prawda organizm zawsze wie najlepiej co dla nas będzie dobre w danym momencie, a lenistwo to również ważna i przydatna sprawa, nie można przecież popadać w obłęd ;)

   Usuń
 3. Czasem mi się wydaje, że moda na bycie fit to (wbrew całej fali krytyki) jedna z najbardziej pożytecznych manii XXI wieku. Nawet jeśli faktycznie ktoś jest w stanie zmotywować się do aktywności fizycznej poprzez oglądanie wyprężonych muskułów czy zgrabnych sylwetek, a bieganie czy nawet spacery uważa za nieważne, gdy zapomni włączyć endomondo bądź jego smartfon zgubi w gęstym lesie sygnał gps, to i tak organizm kiedyś podziękuje mu za te spalone kalorie. Jeśli jednak mam być całkiem szczery, to zdjęcia superzgrabnych kobiet w trykotach aktywują zupełnie inne obszary mojego mózgu niż motywacja do ćwiczeń. Znacznie lepiej motywują mnie raczej kark czy plecy, które po pewnym czasie mówią: Dość siedzenia przy komputerze, idź pobiegać! No, ale "Whatever floats your boat", jak lubi mawiać mój kolega z pracy. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak najbardziej, w końcu moda na zdrowy styl życia to dla co niektórych osobników błogosławieństwo, które doda im kilka lat życia. Ja cenię tę modę na bycie fit ze względu na wiele informacji jakie można znaleźć np. odnośnie posiłków, a także filmiki treningowe na YT :))

   Usuń
 4. Ja również zaczęłam się ruszać- od kilku dni jeżdżę do pracy rowerem i biorąc pod uwagę fakt, że bardzo dawno tego nie robiłam..to dla mnie naprawdę wielkie osiągnięcie :-) Małymi kroczkami do celu :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdecydowanie! :) W tej kwestii małe kroki są najlepsze, w końcu przesadzanie z aktywnością może przynieść zupełnie odwrotny efekt...

   Usuń
 5. Każda zmiana związana jest ze stratą, nawet zmiana na lepsze. A nasz umysł biologicznie jest skonstruowany tak, aby traktować zmianę (każdą!), jako zagrożenie. Dlatego tak wiele ludzi tkwi w układach, które im szkodzą, w uzależnieniach, które zabijają zdrowie, itp. Dlatego tak spodobała mi się filozofia Kaizen, która zaleca przeprowadzanie zmian za pomocą bardzo małych kroczków. W ten sposób oszukujemy umysł, a z drugiej strony szybko przechodzimy z fazy planowania do działania. Jak taki mały krok, to mogę wykonać go zaraz. Jedyna wada - metoda dobra dla cierpliwych, efekty przychodzą po jakimś czasie, ale zazwyczaj zmiana jest bardzo trwała.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Metoda jest świetna, ale niestety trzeba być cierpliwym. Ja mam niezwykły problem z tą kwestią, oczywiście pracuję nad sobą, ale... no właśnie nawet w przypadku tej zmiany trzeba uzbroić się w cierpliwość, a co począć gdy się tak owym nie jest? :D

   Usuń
 6. Według mnie zdrowy i aktywny tryb życia ma same plusy :) Sama zaczęłam około pół roku temu i nie żałuję. Jak ćwiczenia wejdą w krew to są czystą przyjemnością. A ile endorfin i pozytywnej energii generują. Najgorzej jest zacząć. Wpadnę też z pewnością na bloga Magdy, którego polecasz :) Pozdrowionka serdeczne :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, to prawda początki bywają trudne głównie przez niewyrobioną kondycję i chęci na coś słodkiego, ale trzeba po prostu zagryźć zęby i przeczekać ufając, że później będzie tylko lepiej :))

   Usuń
 7. No i tak... Nie zaczyna się wypowiedziod "no i tak", ale jak nie, jak tak:).
  Bo ja lubię gadżety. I mnie lepiej było zacząć robić cokolwiek z apple watchem na ręku, kiedy widzę ile spalam, ile kroków zrobiłam i te pe. I kiedy Endomondo woła coś tam do mnie i wyświetla mi piękną mapkę po nartach. Jakby buty do mnie mówiły, to bym sobie takie nabyła:). No po prostu uwielbiam takie różne bajery, kask na nartach musi mi kolorystycznie pasowac do nart, i co jeszcze sobie wymyślę:). Trenerek personalnych z komputera nie znosze, ale własnie pilnie szukam trenerki personalnej, takiej zywej i realnej, tylko dla mnie. Bo to lubię:). Ale nie na siłowni, bo tam mdleję. Nie na rowerze, bo czasem tez mdleję - a jestem zdrowa, tylko tak mam. EKG wysiłkowe mam jak osoba dwadzieścia lat młodsza...
  No i jeśli chodzi o czekoladę, to akurat kostka czy dwie gorzkiej czekolady są ok, mają mało kalorii a sporo dają móżgowi - ten kompletnie bez węglowodanów dobrze działac nie będzie.

  No i tak.... masz całkowitą rację zapraszając i zachęcając do dbania o formę, na różne sposoby. Zachecaj dalej , bo patrząc na wiele młodych osób włos na głowie się jeży...może niech chociaż ida potańczyć? Albo umówią się na wspólne robienie sushi? To , pamiętając o paru szczegółach, zdrowe i proste jedzenie i świetna zabawa przy robieniu.
  WYtrwałości i radości życzę:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję bardzo :)
   Gorzka czekolada to zawsze najlepsza forma podniesienia sobie poziomu cukru, magnezu no i endorfin. Niestety jak za tak ową nie przepadam i często walczę z sobą by nie sięgnąć po kostkę takiej najbardziej "nadzianej" czekolady - moja wielka słabość to oreo z milki ;)

   Usuń
 8. Znalazłam u Ciebie pewne dopowiedzenie tego co sama napisałam u siebie: Tylko my sami możemy zmienić swoje życie bez względu na której płaszczyźnie. Również uważam, że żaden trener personalny nie pomoże, jeśli sami tego nie będziemy chcieli. Wydaje mi się, że ludzie też tak szybko rezygnują, albo nawet nie zaczynają, bo boją się niepowodzeń, upadków. Wychowano nas (w większości) a obecna mentalność dopowiada, że albo będzie się perfekcyjnym i wszystko uda się za pierwszym razem, albo przegramy bo w miejsce naszej porażki czy upadku są już następni ludzie, którzy z łatwością zrobią lepiej to, co nam nie wyszło. Dlatego nie dając sobie szansy na niepowodzenia, rezygnujemy zanim zaczniemy. Bo lepiej tkwić w tym co znane, mimo, że niekiedy uwiera, niż zostać wyśmianym, czy prześcignionym w tym co dopiero zaczynamy i co wzbudza w nas lęk i niepewność tego, czy damy radę jutro.

  Czekam zatem na dalszy ciąg Twoich rad, porad i słów na temat takiego życiowego podejścia do tego co fit. Wywiad również przeczytam w wolnej chwili.

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Och niestety wszystko to jest prawdą, ale trzeba być dobrej myśli, świadomość jest coraz większa może ludziom w końcu zachce się chcieć...

   Bardzo się cieszę, zapraszam serdecznie :))

   Usuń
 9. Mam nadzieję i chyba się nie mylę, że u Ciebie w tym temacie będzie inaczej, po prostu rozsądnie i z głową. Często na tematy tego typu czytam same skrajności, które odstraszają. Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie, brakuje centrum w tym całym byciu fit, również mam nadzieję, że nigdy nie wpadnę w szał skrajności i w życiu prywatnym i pisząc owe posty :))

   Usuń
 10. U mnie niestety jest tak, że okresy super zdrowego stylu życia przeplatają się z kompletną rozpustą. Nie potrafię znaleźć złotego środka. A motywacja? Sama w zasadzie nie wiem, raz po prostu jest, a raz jej nie ma, ale chyba największego kopa dały mi zdjęcia, na których wyglądam jak słoń. To wystarczyło, abym przestała podjadać słodycze...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Doskonale wiem o czym mowa gdyż ja również miałam podobne zwroty i upadki. Jednego dnia potrafiłam zjeść suchą kromkę chleba i naleśnika, następnego zaś opędzlowałam całą tabliczkę czekolady chlipiąc po kątach nad swoją marną siłą woli... Ale mam nadzieję, że to już za mną.

   Usuń
 11. Na wszelkie próby motywacyjne odnośnie mojego stylu życia reaguję obojętnością. Moim priorytetem jest wyciśnięcie życia jak cytryny na moich warunkach, nie potrzebni mi dietetycy i temu podobne cuda-wianki.

  Parę razy zaglądałam na blog Magdy, który uważam za zbyt ugładzony. Właśnie takie "pitu-pitu" Rozmowy powinny mieć pazur, a tego nie dostrzegłam.
  A więc nie jest wykluczone Twoje pojawienie się w Yutowie. Jeśli zrezygnowałabyś z prowadzenia bloga na rzecz YT, to będę Ciebie tam odwiedzać, ale nie będę komentować. Nie ma mojej zgody na to, aby np. podawać numer telefonu, więc nie założę tam konta. Dlatego też nie mam konta na fejsie. Im mniej wie o mnie Internet, tym lepiej dla mnie.

  Słonecznego weekendu. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Och nie, nie na pewno nie porzucę bloga na rzecz YT, nie będę też pokazywać tam bzdur pokroju zawartość mojej torebki, albo co ostatnio kupiłam. Chcę się skupić na tworzeniu przyjemnych filmów "o czymś", ale potrzebuje na to trochę więcej czasu, a ostatnio ciągle go brak...
   Pozdrawiam :)

   Usuń
  2. "Pitu-pitu" jest formą zaliczenia na studiach. Gdzie mogę sobie pozwolić na pazur, tam sobie pozwalam. W gruncie rzeczy jednak blog jest teraz pod obserwacją, a to wymaga ode mnie ograniczenia temperamentu...

   Usuń
 12. Powiem Ci, że naprawdę w prosty sposób uświadomiłaś mi (i pewnie wielu innym osobom) jak łatwo jest w sobie obudzić motywację do aktywności fizycznej. Przede wszystkim rada o wyjściu z siebie i popatrzeniu na siebie jak na obcego to strzał w dziesiątkę, chyba sama bym na to nie wpadła :) Poza tym gratuluję wywiadu na stronie Magdy! :)

  http://crafty-zone.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję bardzo i strasznie się cieszę, że post nie poszedł na marne :))

   Usuń
 13. Jako osoba bardzo dojrzała uważam, że najbardziej motywuje nas do pisania samo życie. W związku z czym, najważniejszy jest wzajemny szacunek i kultura słowa. Podoba mi się Twoje podejście do życia i tego co się wiąże z pisaniem bloga. Fotografie są bardzo piękne. Pozdrawiam Cię Karolinko

  OdpowiedzUsuń
 14. Jak sami nie zaczniemy działać to nikt za nas tego nie zrobi, ale wsparcie bliskich mile widziane :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Naprawdę powinnaś zastanowić się nad coaching bo odnoszę wrażenie, że świetnie byś się tam spisała! I mogłabyś być takim "motorkiem" napędowym dla innych! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ojej dziękuję bardzo, niezwykle mi miło :))

   Usuń
 16. Dla mnie największą motywacja na dalsze działanie są efekty. Widok tego co zrobiłam czy stworzyłam sama bez niczyjej pomocy, ile razy coś tam w tym poprawialam a ile mnie to czasu i siły kosztowało. Myślę- ze to najlepiej odzwierciedla ile mamy w sobie samozaparcia.
  Pozdrawiam.
  Aleksandramakota.pl :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie, efekty to zdecydowanie największy motywator, niestety na początku trochę trzeba na nie poczekać, ale warto :)))

   Usuń
 17. Z wielką ciekawością przeczytałam Twój post, i kto wie-może wreszcie wezme się za siebie i zgłębię tajniki dobrego, zdrowego gotowania:-)
  Pozdrawiam ciepło

  OdpowiedzUsuń
 18. Przyznam szczerze, że na początku nie byłam za trendem na bycie fit. Nie lubię czegos takiego. Nazywam to w ten sposób, że jest to takie bum na coś. Nagle wszyscy zaczynają ćwiczyć, oglądać wysportowane sylwetki w internecie, jakby nie mogli zacząć tego robić wcześniej, przed pojawieniem się tej mody. Mniej więcej tak to czułam, rozumiałam, że ludzie zaczynają ćwiczyć, bo jest taki trend. Chociaż teraz już coraz mniej się o tym mówi i obecnie wydaje mi się, że ludzie ćwiczą, bo chcą, a nie z powodu jakiegoś trendu. Poza tym zgadzam się z tobą, że zegarek mierzący puls dla początkującej osoby jest rzeczą zbędną. Nawet bym powiedziała, że lepiej na początku w ogóle nie kupować takich rzeczy. A co będzie jeśli komuś się odwidzi bieganie? Jeśli uzna, że już nie chcę biegać? Wtedy chyba zegarek będzie tylko się kurzyć na półce, a szkoda, bo na pewno trochę pieniędzy na to by poszło. Jak dla mnie aktywny tryb życia to nie tylko ćwiczenia po to, by schudnąć. To także ćwiczenia, bieganie, czy jazda na rowerze, po to, aby być w dobrej kondycji, a gry zespołowe mogą okazać się dobrą okazją do polepszenia swoich umiejętności i spędzenia czasu ze znajomymi. Niektórych banałów nie da się ominąć, ale nie zawsze każdy pamięta, że motywacja jest w nas. Ja właśnie mam zamiar wprowadzić plan polegający na spędzaniu czasu aktywnie. Trochę się zasiedziałam przez ten rok, więc teraz, gdy już mam czas, będe mogła zacząć ćwiczyć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No właśnie, ludzie kupują setki podobnych gadżetów zamiast przekonać się czy to co chcą robić naprawdę jest dla nich... Sama nie przepadam za bieganiem i gdybym dwa lata temu kiedy zaczęłam zakupiła sobie zegarek mierzący puls i spełniła inne fanaberie za pewne bym się wściekła i obarczała wyrzutami sumienia...

   Usuń
 19. Całkiem motywujący post wyszedł ;p No i prawdziwy bardzo, oczywiście.
  Takie oczywiste rzeczy, jak "motywacja jest w tobie" trzeba mówić. Mam wrażenie, że przez tę oczywistość albo o nich zapominamy, albo powtarzamy je bezmyślnie. A nad takimi słowami trzeba się jeszcze zastanowić i odnieść do siebie, a nie tylko powtórzyć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Uff muszę przyznać, że bałam się iż wyjdą mi takie "pierdoły", a skoro jest całkiem motywacyjnie to mogę odetchnąć ;)

   Usuń
 20. Będąc osobą, która do zdrowego stylu życia i aktywności zawsze znajdzie motywację, uważam, że faktycznie napisałaś coś sensownego, także jeśli się chce, to się da ;)

  OdpowiedzUsuń
 21. Myślę, że każdy a przynajmniej sporo osób miało taki okres czasu, że do "bycia fit" podchodziło od złej strony. Kiedy ja przypominam sobie swoje początki, pomysły i przekonania jakimi się wtedy kierowałam, to czasem aż mam ochotę złapać się za głowę ;p
  Zgodzę się z Tobą, że oglądanie wysportowanych sylwetek wcale nie wpływa dobrze na motywację do aktywności fizycznej. Każdy ma inne geny, więc porównywanie się może przynieść w dużej mierze negatywne skutki. Z drugiej strony ostatnio przeczytałam gdzieś takie zdanie: "każdy chciałby wyglądać tak, jak wysportowane dziewczyny z internetu... razem z nimi włącznie" ;p
  Nie zgodzę się jednak z tym, żeby porzucać zdrowe nawyki, jeżeli wie się, że będzie się miało problemy, żeby się oprzeć chociażby tej przykładowej czekoladzie. Ja na przykład wiem, że nie jestem w stanie jeść w 100 ani nawet w 80% zdrowo. Kiedyś po "zgrzeszeniu" przy postanowieniu o zdrowym odżywianiu, miałam wielkie wyrzuty sumienia i później rzucałam wszystko w cholerę. Dziś trzymam się zasady, że odżywanie się nawet tylko częściowo zdrowo jest lepsze od wcinania samych świństw i że nie biorę udziału w żadnym konkursie, by robić wszystko jak najlepiej a po prostu żyję. I staram się zdrowo ale nie za wszelką cenę ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, ważne jednak by żywić się choć częściowo zdrowa, a nie co drugi dzień wepchnąć w siebie tabliczkę czekolady ;))

   Usuń
 22. Wspaniała z Ciebie dziewczyna, umiesz z pożytkiem spędzić czas i wyciągnąć z niego najwartościowsze dla życia cechy, z którymi się tu szczerze z nami dzielisz. Foteczki są udane i piękne, gratuluję aktywnej pomysłowości na życie. Pozdrawiam Cię Karolinko bardzo serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 23. Zgadzam się z tym, że oglądanie fit ,,motywacji" to najgorszy sposób. Tak jak napisałaś: robimy się zazdrośni, źli, w przypadku osób z nadwagą (ale nie tylko), że ona urodziła się szczupła,a my musimy cierpieć itd.

  OdpowiedzUsuń
 24. Sama kiedyś próbowałam odżywiać się zdrowiej i nie skończyło się to sukcesem. Aby zacząć zdrowo się odżywiać trzeba zmienić swój styl życia. Ja szczerze przyznam, ze jeszcze nie jestem na to gotowa. Mam dopiero 13 lat i nie chce powstrzymywać się od zjedzenia pączka lub czekolady. Nie zapominam o zdrowym jedzeniu. Często jem całkiem zdrowe rzeczy jak np. brązowy makaron, wafle ryżowe, banany. Co do ćwiczeń to nie raz próbowałam ćwiczyć i trzymać się tego. Najdłużej w roku szkolnym udało mi się to ciągnąć przez ok. 3 miesiące. Od 3 lat całe wakacje spędzam w ruchu. Z racji tego, ze spędzam wakacje w domu i nie wychodzę z niego na codzień tobie sobie treningi. Bardzo lubię też rano biegać i robić sobie kilku godzinne wycieczki. Jestem zdania, ze sport w moim wieku na być dla mnie zabawa, rozrywka, czymś co sprawia, ze dobrze się czuję.
  Littleredcherrysmile.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie, jak się ma 13 lat to każdy dzień jest ruchem, nie ma co popadać w przesadę ;)

   Usuń
 25. Ja się trochę z tej mody cieszę, bo zdrowy styl życia to moja działka :) A dlaczego trochę? Chyba z tego względu, że często obserwuję jak mała pasja bycia aktywnym i zdrowym przeradza się w maraton bez chwili wytchnienia. Nie uważam, że dobrym pomysłem jest ciągłe bieganie kiedy organizm odmawia posłuszeństwa ani objadanie się non stop konkretną rzeczą (chociażby jarmużem) bez podstawowej wiedzy tylko dlatego, że to jest teraz superfood i w modzie (swoją drogą jarmuż rzeczywiście nie powinien być wcinany non stop bo zaburza wchłanianie jodu). Ale dobra, nie czepiam się już ;) Zgadzam się z Tobą w kwestii, że to my sami musimy podjąć tę decyzję i tylko wtedy będzie ona słuszna i będzie większe prawdopodobieństwo, że się uda. A kiedy się uda być bardziej fit, przyda się (jak zawsze zresztą) zdrowy rozsądek :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No proszę nawet nie wiedziałam, że jarmuż w nadmiarze potrafi zaszkodzić... Ponoć soja również nie powinna być zbyt często jedzona gdyż szkodzi. Jednak grunt to wiedza :)

   Usuń
 26. Zapomniałam dodać, że piękne zdjęcia napstrykałaś podczas spaceru :)

  OdpowiedzUsuń
 27. Ja mogę rzec, że nie zawsze mam motywację do bycia fit, ale miewam :) Lubię nawet ten czas, gdy trochę się ruszam i jem zdrowo, ale... Lubię też ten czas, gdy nic nie robię i jem niezdrowe, a dobre rzeczy :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A któż go nie lubi i nie miewa? ;)) W końcu małe przyjemności to podstawa życia :)

   Usuń
 28. Bardzo dobry i wartościowy post, masz rację najważniejsze żebyśmy znaleźli motywacje w sobie. Wypisanie plusów to naprawdę dobry plan :)

  OdpowiedzUsuń
 29. Mnie też jakoś nie kręcą zdjęcia szczupłych osób - wiadomo, cieszę się, że im się udało tyle osiągnąć, ale nie wzbudza u mnie jakieś silnej woli. Tak samo jest z gadżetami - po co mi jakiś zegarek do biegania? Bardziej kłopocze mnie to, jak zrobić pierwszy trening bez robienia sobie krzywdy, a nie coś, co mogę nosić podczas biegu.
  Więc zgadzam się z Tobą, że motywacja jest w nas :) My znamy siebie najlepiej i powinniśmy wymyślić coś, co na nas podziała :)

  OdpowiedzUsuń
 30. Haha, z tymi fitinspiracjami to mam dokładnie tak, jak napisałaś. :) Myślę, że bardzo ważna oprócz motywacji jest też dyscyplina - czasami są takie dni, kiedy żadna motywacja się nie pojawia i wtedy to ta druga koleżanka mnie ratuje. Pomaga mi, kiedy widzę efekty, nawet jeśli to tylko ja zauważam różnicę po kilku treningach. Motywuje mnie też wizja ważnych wydarzeń z mojego życia, które nadchodzą - w końcu nikt nie chcę panicznie biec do dietetyka na kilka miesięcy przed ślubem albo tracić całej radości z wycieczki nad morze z powodu wylewających się z kostiumu fałdek.

  Podobnie jak Ty podchodziłam do swojego ciała w sposób, który na pewno mu nie służył i nadal uczę się je akceptować i dbać o nie. Staram się jednak dbać o siebie, bo chcę być zdrowa - tylko w ten sposób będę mogła spędzać życie z ludźmi, na których mi zależy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Te wydarzenia, to również doskonała motywacja, w końcu co jak co, ale bikini wynagradza ten codzienny pot i rezygnację z czekolady :D

   Usuń
 31. To prawda, co piszesz. Wszystko zaczyna się w głowie. Dopóki same siebie nie przekonamy, że oto nadszedł ten dzień i czas coś zmienić, żadne zewnętrzne bodźce nie dadzą nam motywacji.

  OdpowiedzUsuń
 32. Jak zawsze trzeba znaleźć złoty środek i nie podchodzić do wszystkiego zbyt sztywnie. Na co dzień dbam o ruch i dobrą dietę, ale jeżeli mam ochotę na pasek czekolady to ją po prostu jem, wybieram tylko najbardziej odpowiednią, czyli gorzką :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To ja jestem mniej zdyscyplinowana i jeśli czuję prawdziwą potrzebę czekolady to zamiast po gorzką, której nie lubię sięgam po cukierka kasztanka, do którego mam niezwykłą słabość :D

   Usuń
 33. Pięlny ten kolor butów :P Pozdrawiam z Madrytu!!

  www.ladyagat.com

  OdpowiedzUsuń
 34. Super, że panuje moda na bycie fit, że ludzie nie tylko ćwiczą, biegają, ale i starają się zdrowo odżywiać, odchodząc od przetworzonych produktów. Mnie osobiście najbardziej zmotywowało uwierzenie w ścisłą zależność pomiędzy byciem fit a stanem mojego zdrowia. Teraz też już wiem, że człowiek mając 20, 30 lat, często macha ręką na przestrogi i rady, bo na jego organizmie jeszcze ciagle trudno zauważyć zgubne skutki złego trybu życia. Zapewniam - pojawią sie one po przekroczeniu czterdziestki, kiedy to dowiemy się, że ni stąd, ni z owąd mamy (na przykład) nadciśnienie. Dlatego podziwiam takie dziewczyny jak Ty, że już dzisiaj pracują na dobre zdrowie po czterdziestce (ja taka mądra nie byłam!), a czterdziecha kiedyś nadejdzie, dla każdego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Muszę przyznać, że to właśnie moja mama zaszczepiła we mnie takie przekonanie o dbaniu o siebie na przyszłość, np. nawet jak byłam młodsza radziła bym zaczęła używać balsamy i dbała o skórę już jako nastolatka. Weszło mi to wszystko w nawyk i jeśli tylko przejdzie mi przez myśl ucieczka od razu tłumacze sobie, że przyszła ja będę sobie wdzięczna za dzisiejszy "trud" :))

   Usuń
 35. O kurde ile pracy musiałaś włożyć w ten tekst! Ja jestem zachwycona tym co napisałaś. Bardzo motywuje :)

  gitaraiszpilki.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 36. Bardzo mądre spostrzeżenia.:) Nie lubię, gdy moje znajome zamieszczają na FB kolejne "wycinki" diet czy sportów jakie się obecnie uprawia. Jeżeli mam coś robić to tylko i wyłącznie dla siebie, dla własnej kondycji i zdrowia. Ponadto nie raz stosowałam różnego rodzaju diety, które nie przyniosły pożądanych efektów. W chwili obecnej wiem, co mnie tuczy, z czego powinnam zrezygnować w swoim menu. I zgadzam się z Tobą, że najlepszym motywatorem jest własne odbicie w lustrze. Co nie zmienia faktu, że Twój wpis dla niejednej osoby będzie motywacja.:)

  OdpowiedzUsuń
 37. Bardzo ciekawy wpisy i dużo przemyśłeń widać że bobrze samą siebie znasz i cenne rady tu podalaś które służą przeanalizowaniiu samych siebie.
  Gratuluję.

  OdpowiedzUsuń

Drogi czytelniku,
niezmiernie mi miło, że odwiedziłeś bloga Definiuję, zapraszam Cię do komentowania, Twoja wypowiedź to istotna część tej strony, w końcu tworzymy ją razem. Śmiało dodaj coś od siebie! :)

*Spam czyli komentarze służące wyłącznie autoreklamie nie będą publikowane